MICHAEL RITTSTEIN, BARBORA ŠLAPETOVÁ, LUKÁŠ RITTSTEIN


Datum výstavy:  10. 4. - 27. 5. 2016

Kurátor a koncepce výstavy: 

Lukáš Rittstein a jeho žena Barbora Šlapetová proměnili své cesty na Novou Guineu v multikulturní výzkum, který má nejrůznější podoby a výstupy: „happening“ s příslušníky domorodého kmene, soubor fotografií či sérii soch. Na výstavě v Litomyšli se Lukáš Rittstein prezentuje instalací, která je inspirována zážitkem průniku i napětí mezi odlišnými kulturami. Sám ji charakterizuje jako „antropologický putovní monument“. Automobily transformující se do přírodních forem tvoří jakási pandán k autobusu, jehož čelem pochází ocelový tubus.

Nejde jen o lapidární a monumentálně působící tvarové řešení, ale i o dílo rozvíjející kulturní metaforické konotace. Uvnitř autobusu je projekce, v níž diváci mohou sledovat komunikaci mezi příslušníky domorodé „původní“ kultury a technickou civilizací. Aktuální interkulturní téma však Lukáš Rittstein vede ještě dál: stává se zamyšlením nad naší civilizací jako celkem. Sám ke svému „cestovnímu“ autobusu říká: „Přestože výhled ze sedadel je velkolepý, řízení je cestujícím skryto. Smysl a cíl našeho dočasného výletu na planetu Zemi je neznámý.“

Dílo bylo dosud vystaveno pouze v renomovaných galeriích — na střeše galerie DOX Praha a v Neue Albertina Galerie v Drážďanech v konfrontaci se starými antickými sbírkami.