5. Sympozium Litomyšl – Česko-rakouské hvězdy

Litomyšlské sympozium vizuálního umění pokračuje již pátým ročníkem a jeho ambicí je i nadále každoroční konání. Posláním sympozia je především podpora kulturnosti prostředí města Litomyšle, které je naplňováno pracovními setkáními vizuálních umělců, kteří v době svého pobytu vytvářejí umělecká díla nadčasové hodnoty. Zároveň je jeho ambicí koncentrovat pozornost na zajímavé osobnosti, jevy a tendence současného umění. Sympozium se bude jako každý rok konat v září.

Po čtyřech úspěšných a veřejností dobře reflektovaných ročnících, pokračuje nová tradice pátým rokem, který přivede do východočeského města osmičku umělců. Po velmi dobré zkušenosti s polskými umělci v ročníku 2015 bude Sympozium opět mezinárodní a vedle třech českých tvůrců se objeví čtyři umělci z Rakouska. Sympozium budou zastřešovat dva kurátoři – český a rakouský.

K samotné tvorbě umělců budou zapůjčeny školní ateliéry litomyšlské Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Někteří umělci budou tvořit přímo v Galerii Miroslava Kubíka.

V rámci Sympozia pořádáme den otevřených dveří ateliéru – workshop pro školy, kroužky výtvarné výchovy, místní studenty restaurátorství a všechny ostatní zájemce. Budou mít tedy možnost nejen přijít přímo do ateliéru, kde se umělecká díla tvoří, ale o vznikajících obrazech a postupech tvorby s umělci hovořit. Návštěvníky čeká velmi zajímavá interakce s výtvarníky, uvidí, jakým způsobem pracují, kde pro svá díla hledají inspiraci či jim mohou jen tak nahlížet pod ruce a ptát se na cokoli, co je zajímá.

Pro umělce v rámci sympozia organizujeme zajímavou prohlídku města a okolí – exkurze po soudobé architektuře v Litomyšli a okolí.

Na konání Sympozia bude jako u předchozích třech ročníků navazovat výstava. Na této výstavě budou vystavena umělecká díla vytvořená účastníkem v rámci Sympozia a dále kurátory vybraná díla, vytvořená účastníkem před konáním sympozia a přivezená na výstavu z ateliérů, galerií či od soukromých sběratelů. Ambicí výstavy je tedy profilově představit zúčastněné umělce.

V průběhu Sympozia bude vydána publikace – katalog, zachycující profilově jednotlivé zúčastněné umělce, instalaci výstavy i průběh Sympozia. Ve spolupráci s nakladatelstvím KANT je pak zajištěna distribuce do řady kvalitních knihkupectví, studoven, archivů a knihoven nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Zrealizovali jsme již čtyři velmi úspěšné ročníky Sympozií, což dokládají i vydané katalogy k navazujícím výstavám.

 

1. Sympozium Litomyšl – Mladé hvězdy / Young Stars

Josef Achrer, David Hanvald, Ondřej Kopal, Martin Krajc, Robert Šalanda, Evžen Šimera, Karel Štědrý.

Kurátor Martin Dostál

 

2. Sympozium Litomyšl – Česko-slovenské hvězdy

čeští umělci: Václav Girsa, Marek Meduna, Luděk Rathouský, Adam Štech slovenští umělci: Andrej Dúbravský, Viktor Frešo a Katarína Janečková.

Kurátor Martin Dostál

 

3. Sympozium Litomyšl – Česko-německé hvězdy

čeští umělci: Jitka Mikulicová, Alice Nikitinová, Marek Číhal, Lubomír Typlt němečtí umělci: Florian Meisenberg, Carola Ernst, Matthias Hesselbacher

Kurátoři Martin Dostál a Noemi Smolik

 

4. Sympozium Litomyšl – Česko – polské hvězdy

čeští umělci: David Bohm – Jiří Franta, Matyáš Chochola, Josef Zlámal, polští umělci: Tomek Baran, BRACIA – Aga Klepacka a Maciej Chorazy, Mateusz Kula, Zuza Ziolkowska Hercberg

Kurátoři Martin Dostál a Noemi Smolik