Litomyšlské sympozium vizuálního umění pokračuje již sedmým ročníkem a jeho ambicí je i nadále každoroční konání. Posláním sympozia je především podpora kulturnosti prostředí města Litomyšle, které je naplňováno pracovními setkáními vizuálních umělců, kteří v době svého pobytu vytvářejí umělecká díla nadčasové hodnoty. Zároveň je jeho ambicí koncentrovat pozornost na zajímavé osobnosti, jevy a tendence současného umění. Sympozium se bude jako každý rok konat v září.

Po sedmi úspěšných a veřejností dobře reflektovaných ročnících, pokračuje nová tradice osmým rokem, který přivede do východočeského města sedmičku umělců. V letošním roce 2019 bude Sympozium opět mezinárodní a vedle českých tvůrců se objeví umělci ze Švýcarska.

K samotné tvorbě umělců budou zapůjčeny školní ateliéry litomyšlské Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Někteří umělci budou tvořit přímo v Galerii Miroslava Kubíka.

V rámci Sympozia pořádáme den otevřených dveří ateliéru – workshop pro školy, kroužky výtvarné výchovy, místní studenty restaurování a všechny ostatní zájemce. Budou mít tedy možnost nejen přijít přímo do ateliéru, kde se umělecká díla tvoří, ale o vznikajících obrazech a postupech tvorby s umělci hovořit. Návštěvníky čeká velmi zajímavá interakce s výtvarníky, uvidí, jakým způsobem pracují, kde pro svá díla hledají inspiraci či jim mohou jen tak nahlížet pod ruce a ptát se na cokoli, co je zajímá.

Pro umělce v rámci sympozia organizujeme zajímavou prohlídku města a okolí – exkurze po soudobé architektuře v Litomyšli a okolí.

Na konání Sympozia bude jako u předchozích šesti ročníků navazovat výstava. Na této výstavě budou vystavena umělecká díla vytvořená účastníkem v rámci Sympozia a dále kurátory vybraná díla, vytvořená účastníkem před konáním sympozia a přivezená na výstavu z ateliérů, galerií či od soukromých sběratelů. Ambicí výstavy je tedy profilově představit zúčastněné umělce.

V průběhu Sympozia bude vydána publikace – katalog, zachycující profilově jednotlivé zúčastněné umělce, instalaci výstavy i průběh Sympozia. Ve spolupráci s nakladatelstvím KANT je pak zajištěna distribuce do řady kvalitních knihkupectví, studoven, archivů a knihoven nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Zrealizovali jsme již sedm velmi úspěšných ročníků Sympozia, což dokládají i vydané katalogy k navazujícím výstavám.

 

1. Sympozium Litomyšl – Mladé hvězdy / Young Stars

Josef Achrer, David Hanvald, Ondřej Kopal, Martin Krajc, Robert Šalanda, Evžen Šimera, Karel Štědrý.

Kurátor Martin Dostál

2. Sympozium Litomyšl – Česko / Slovenské 

čeští umělci: Václav Girsa, Marek Meduna, Luděk Rathouský, Adam Štech slovenští umělci: Andrej Dúbravský, Viktor Frešo a Katarína Janečková.

Kurátor Martin Dostál

3. Sympozium Litomyšl – Česko / Německé 

čeští umělci: Jitka Mikulicová, Alice Nikitinová, Marek Číhal, Lubomír Typlt němečtí umělci: Florian Meisenberg, Carola Ernst, Matthias Hesselbacher

Kurátoři Martin Dostál a Noemi Smolik

4. Sympozium Litomyšl – Česko / Polské 

čeští umělci: David Bohm – Jiří Franta, Matyáš Chochola, Josef Zlámal, polští umělci: Tomek Baran, BRACIA – Aga Klepacka a Maciej Chorazy, Mateusz Kula, Zuza Ziolkowska Hercberg

Kurátoři Martin Dostál a Noemi Smolik

5. Sympozium Litomyšl – Česko / Rakouské 

čeští umělci: Hana Garová, Ondřej Petrlík, Jakub Sýkora, rakouští umělci: Daniel Hafner, Pablo Chiereghin, Anna Meyer, Linus Riepler

Kurátoři Richard Adam a Marcello Farabegoli

6. Sympozium Litomyšl – Česko / Italské

čeští umělci: Radim Langer, Vladimír Skrepl, Viktorie Valocká, italští umělci: Alessandra Draghi, Chiara Giorgetti, Virginia Dal Magro, Cristiano Rizzo

Kurátoři Richard Adam a Marcello Farabegoli

7. Sympozium Litomyšl – Česko / Maďarské

čeští umělci: Hynek Alt, Igor Hosnedl, Valentýna Janů
maďarští umělci: Sári Ember, Mark Fridvalszki, Gábor Kristóf, Dominika Trapp

Kurátoři: Jen Kratochvil a Jan Zálešák

8. Sympozium Litomyšl - Česko / Švýcarské

Připravujeme…